Monday, August 27, 2012

Levi's Vintage Clothing 501XX 1947



Po minulém článku o "pětsetjedničkách" z roku 1944 je dalším typem v naší nabídce Levi's 501XX z roku 1947. Jsou takovým mixem obsahujícím prvky džín předválečných i válečných a zároveň jsou to džíny již připravené na babyboom, který nadešel krátce po 2.světové válce. Obecně by se dalo říci, že Ameriku čekaly zlaté časy blahobytu a džíny v té době začaly být důležité už nejen jako pracovní oděv. Dalo by se říci, že právě tento typ pětsetjedniček je ten, který od základu změnil zavedené zvyky v oblékání.

O slim-fitu se tady nedá mluvit, ale oproti předválečným kusům je to posun vpřed

Právě tyto džíny oblékal například ve filmu Wild One (česky Divoch) Marlon Brando a jeho kumpáni. Scenář filmu je založen na události, která se stala v americkém Holisteru a jedná se v podstatě o to, že parta motorkářů – vyvrhelů terorizuje poklidné kalifornské městečko. Ve filmu se sice objevují některé romantické prvky, které asi své místo při události neměly místo, ale tvůrci bet kompromisů dodrželi dress code těchto rebelů. Jednalo se samozřejmě o Levisky 501 dole ohrnuté, vysoké kožené boty Engineer boot (jako například tyto od Red Wing), bavlněné tričko a kožená bunda Schott Perfecto, které se v našich krajích odjakživa říkalo křivák. Myslíme, že i dnes relativně standartní outfit.





Po válečné verzi se vrací všechny prvky, o které byla verze z roku 1944 ochuzena. Nýtky na malé kapse jsou opět na svém místě, vnitřek předních kapes je opět u všech džín ze stejného materiálu. Vyšití na zadních kapsách, pro Levis tak důležité, se vrací s plnou parádou a navíc s drobným vylepšením. Vyšití je již provedeno na stroji s dvojitou jehlo, takže jeho vzhled už nezávisí na dovednosti obsluhy, která v dobách minulých musela dělat vyšití na dvakrát šicím strojem obyčejným, s jednou jehlou. Zajímavou novinkou je též vyšití jinou barvou nití než zbytek kalhot (žlutá oproti klasické „tabákové“ barvě). Tento drobný kontrast se u Levi's zachoval až do šedesátých let. Vyšití na zadní kapse dvojitou jehlou také nově přinaší tzv. Diamond stitch. Na fotce je jasné o jakou část se jedná.

V horních rozích jsou ukryty nýtky (concealed rivets)


Samozřejmostí je pak Red Tab, stále s velkým E v nápise Levi's (tzv. Big E). To se totiž samozřejmě Levisu velmi osvědčilo jako odlišovací znak od ostatních kalhot. Není bez zajímavosti, že právě Red Tab a vyšití na zadních kapsách bylo jádrem mnoha soudních sporů mezi Levi's a širokou škálou ostatních výrobců džín. Více např. tento článek v New York Times.

Nášivka je v roce 1947 stále ještě kožená, na verzi z tvrzeného papíru se změní až za více než 10 let


Také materiálem, ze kterého jsou džíny vyrobeny zůstává i nadále (v té době již přes 20.let) osvědčený prémiový 12 uncový (po vyprání až 14 uncový) denim z Cone Mills v Severní Karolíně. Některé prvky, které byly přítomny ješte počátkem 40 let, se již nikdy nevrátily. Zmizel nýtek pod poklopcem (tzv. Crotch rivet), který prý neměli rádi např. kovbojové, protože když usnuli u ohně, tak se často stávalo to, že se nýtek od ohně značně zahřál a pálil na místě, na který je každý muž poměrně citlivý. Dalším prvkem byl i Cinch-back nebo také buckle-back (viz minulý díl o 501, z roku 1944), který se díky 100% přechodu od kšand k opaskům jevil opravdu jen jako historický artefakt.

Na verzi LVC 501z roku 1933 nechybí ani cinch-back ani knoflíky na kšandy


Del našich informací od LVC je právě model 1947 tím nejoblíbenějším a nejprodávanějším ve vybraných evropských obchodech. Tak jsme se na něj těšili, že jsem odložil ostatní denimové projekty a začal se věnovat právě těmto kalhotám, ve verzi Rigid. To znamená, že džíny nejsou sanforizovány a jsou slovy Levi'su takzvaně Shrink-to-fit. Džíny se pak kupují o něco málo větší, ale hlavně o dost delší, než je Vaše typická velikost. Jde o to že džíny, které NEJSOU sanforizovány, se při prvním a několika dalších kontaktech s vodou sráží a přizpůsobují se pak Vaší postavě. Blíže jsme se tematice Soakingu věnovali ve speciálním článku zde, popř. v praxi při pracovních aktivitách s Momotaro ze série Vintage, které lze také koupit v té ryzí, nesanforizované verzi.

Nesanforizované džíny mění velikost, barvu i tvar postupným nošením, soakingem a připadným praním.

Ještě před prvním namočením do vany (tzv.soaking) jsem absolvoval soaking ne úplně chtěný, na motocyklu v dešti. Následně jsem provedl i soaking v teplé vodě a tam již sražení proběhlo o něco více. Vzledem k času dovolených jsem si nemohl nechat uniknout příležitost vykoupat svoje zánovní Levisky i v moři (tzv. Sea-soak). Připadal jsem asi ostatním ostatním navštévníkum jadranského ostrova jao exot, ale co by člověk pro své džíny neudělal, že?

Moře bylo velmi velmi klidné...

Mimochodem, tyto kalhoty mají asi nejvíce různých papírových visaček a doplňků, kolik jsme na džínách kdy viděli. A to se ví, že Japonci na svých džínách také s různými „cingrlátky“ také nešetří. Také zde samozřejmě nechybí dopis od Levi's, který vypadá jako psaný na stroji a výrobce Vám v něm děkuje za nákup a lehce poučuje o tom, jak jedinečné kalhoty jste si právě koupili. My s nimi bezesporu souhlasíme. Během příštích měsíců se budeme jejich vývoji věnovat.

Denim Heads visačka je stejně asi nejlepší.
Při nákupu je dopis přišitý k zadní kapse. První si ho přečte tedy až nový majitel.

Jako milá pozornost se jeví i bavlněná taška, ve které si džíny odnesete z obchodu (pokud tedy neodejdete rovnou v novém páru, tak jako to dělá jistá část klientely Qubus x Denim Heads).

Pokud někoho potkáte s touto taškou, tak už víte co bylo uvnitř.

Zadní strana vypadá skvěle.


Friday, August 17, 2012

Japan Blue - restocked



Džíny Japan Blue jsou mezi našimi zákazníky velmi oblíbené. Džíny Japan Blue totiž nezapřou svůj původ. Denim, který je samozřejmě tkaný v Japonsku, uspokojí i nejnáročnější fanoušky a na druhou stranu je levnější než třeba džíny Momotaro. O tom, proč tomu tak je jsme psali např. tady. V tomtéž článku je i jednoduchý popis celé nabídky Japan Blue Jeans. Za cca 14 měsíců si našly své kupce ve všech možných kategorií.


U řady SP je tato nášivka v barvě přírodní kůže, u JB řady je bílá. Logo je totéž



Proto jsme tedy objednali téměř všechny velikosti všech modelů Japan Blue. U minulé kolekce byly k mání v podstatě dva střihy v několika materiálových variacích. Jednalo se o střih Skinny (JB0101, JB0102, 0100SP) a střih Tight Straight (JB0701, JB0703, 0700SP).

Komplet řada Japan Blue


Novým modelem je zatím pouze 0400SP, který je první vlašťovkou nového střihu. Jedná se o rovnější střih se zužujícími nohavicemi, tedy nohavicemi velmi zhruba něco mezi oběma výše zmíněnými sřihy. (Tapered). V oblasti pasu a stehen je naopak volnější než oba zmíněné.

Jednoznačně nejvíc zúžený střih Japan Blue


Od japonských přátel jsme obdrželi i fotky džín po půlročním nošení a prvním vyprání. Chlapci nenosili tyto džíny každý den, ale 3 - 4 dny v týdnu. Plánujeme zvěřejňovat i fotografie našich zákazníků v džínách z našeho obchodu. Částečně jsme se tomu věnovali u několika přátel v průběhu celého roku v cyklu Fashion Monday (projekt, který má nyní také víceméně dovolenou), ale již od září se vracíme v plné parádě. A vězte, že bude z čeho vybírat.

Džíny nošené 2-3 dny v týdnu po dobu 6.měsíců, bez vyprání

Struktura japonského denimu vynikne již po krátkém nošení







Wednesday, August 8, 2012

Levi's Vintage Clothing - 501XX 1944



O konceptu Levi's Vintage Clothing (LVC) jsme psali nedávno zde. Psali jsem také o tom, že v rámci LVC se vyrábí kopie džín přesně tak, jak se vyráběly kdysi. Nejstarší modely (1890, 1915, 1922, 1933) nám zatím v nabídce chybí. Chybí i Vám široké džíny s knoflíky na kšandy a občas i bez poutek na opasek? Pokud ano, napište nám. Nejstarší typ v naší nabídce jsou tedy 501XX z doby 2.světové války, z roku 1944.

Na každých LVC džínách je krátký popis o co se v daném roce jedná.

Nyní se podívejme, čím jsou "pětsetjedničky" z roku 1944 tak specifické. Celý svět, včetně Spojených Států, byl ve válce, což byly samozřejmě pro všechny (kromě zbrojních korporací) těžké časy. Nastaly časy šetření a veškeré snahy se upíraly k tomu, aby se vyšetřilo maximum materiálu pro potřeby armády.

U Levi'su to mělo následující dopad:
  • odpadá The Cinch (stahovák na džínách vzadu), čímž se ušetřil materiál za stahovák jako takový, dva nýty a čas potřebný k jeho výrobě. Popravdě, v té době stejně všichni muži přecházeli od kombinace šle a stahovák k opasku, takže by patrně tato kreace zmizela i bez válečných omezení.
The cinch nebo také back-cinch. Do 30.let naprostá nezbytnost.
  • usoudilo se, že nýty zpevňující malou kapsičku nejsou nezbytně nutné, což je samozřejmě pravda, ale Levi's se k tomuto vrátil již u prvního modelu 501 hned po druhé světové válce, v roce 1947. Tímto opatřením se získal materiál na výrobu více nábojů (jiný důvod nás nenapadl).
Asi jediná verze 501, kde nýtky chybí.
  • knoflíky nyní byly standartizovány a horní knoflík je vždy oražen symbolem vavřínu. Ostatní knoflíky na poklopci někdy byly oraženy, někdy ne, patrně zaléželo na tom, jak jednotliví dodavatelé stíhali.
Motiv vavřínového věnce je zřetelný.
  • materiál na kapsy se také u jednotlivých džín mohl lišit, opět v závisloti na tom, co bylo zrovna k dispozici.
Tato verze má kapsy ze zeleného plátna.
  • nejvíc zarážející věc, na které si myslela americká vláda, že ušetří, je vynechání prošití zadních kapes charakteristickými "oblouky". Tento tzv. Arcuate Stitch byl poznávacím znakem Levisek již od roku 1873. Ovšem nařízení bylo potřeba dodržet, takže toto prošití zmizelo. Samozřejmě však bylo pro Levi's velmi důležité a tak jej nahradilo stehy, které nebyly prošité, ale jen namalované. Co na tom, že postupným praním a nošením namalované stehy zmizely, důležité bylo, že tam byly, když si pro džíny přišel zákazník do obchodu. Mluvíme zde přecejen o Spojených Státech, že? Není bez zajímavosti, že tento "vtip" použila i značka Evisu ve svých začátcích a používá ho dodnes.
Vypadá stejně jako vždy, ale vězte, že je to jen namalované.



Na druhou stranu, zejména díky tomu poslednímu omezení přineslo na trh věc novou, drobnou, ale o to důležitější věc: Red Tab. Tato maličká značka se stává symbolem originálních Levi'sek a je tomu dodnes. Samozřejmě časem přibyly tyto "taby" i oranžové, bílé a různé další, ale můžeme se domnívat, že důvodem pro její vznik byla nutnost odlišit Levi'sky od ostatních džín na trhu, obzvláště v období, kdy chyběl jiný poznávací znak (výše zmíněný Arcuate Stitch). Pro zájemce o právnické tahanice ohledně Red Tab a dalších poznávacích znaků doporučujeme tento článek v NY Times.

Red Tab slouží od tohoto typu dále jako rozpoznávací znak stáří džín. Povšimněte si velkého "E". Tzv. Big E pravděpodobně doma nemáte

Novinkou jsou také skrytké nýtky (concealed rivets), které drží zadní kapsy. U starších verzí džín byly nýtky standartně vidět i zvenku. Zákazníci si pak stěžovali na poškrábaný dřevěný nábytek, popř. odrřená kožená sedla na koních i v autě. Tato technologie se u prémiových výrobců používá dodnes. Je poměrně časově náročná tudíž ji u levných džín budete hledat marně.

Nýtky zevitř. Za zmínku stojí též dvě různé barvy nití.

Materiál na výrobu je již od roku 1915 od stejného výrobce, Cone Denim ze Severní Karolíny. Tam se vyrábí denim pro LVC vyrábí dodnes, tento je 12 uncí těžký, po vyprání a sražení je 14 uncový.



Kromě LVC jsou z 13,5 uncového denimu Cone Mills vyrobeny i třeba špičkové švédské džíny Nezumi, které mimo Švédské království seženete pouze u nás. Zde se jedná o prémiový White Oak denim.



Džíny jsou z roku 1944, takže mají vysoký sed a rovný, klasický střih, přecejen je to střih z doby před téměř 70 lety.



Jediným oficiálním prodejcem Levis Vintage Clothing ve Střední (jak si myslíme u nás v Čechách, ostatní říkají Východní) Evropě jsme my, Concept Qubus x Denim Heads, popř. náš eshop Denim Heads.